Ako a z čoho sa mi vypočíta materská dávka po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
16. sep 2024

Dobrý deň,

v roku 2021 som porodila prvé dieťatko. MD som mala počítanú zo zamestnania, kde mi trvalo poistenie najmenej 90 dní a pracovnú zmluvu mám u tohto zamestnávateľa na dobu neurčitú. Pred skončením rodičovskej dovolenky môj priateľ nastúpil na MD s týmto dieťaťom a ja som tomuto zamestnávateľovi oznámila, že priateľ nastupuje na MD a už nebudem poberať RD. Bola som zamestnaná na dohodu o PČ popri hlavnom PP(do ktorého som hneď nenastúpila), aby som mala zdravotnú poisťovňu pokrytú. Táto dohoda už neplynie a je ukončená k 30.06.2024.

Po skončení MD priateľa, som nastúpila do práce 08.07.2024 a pracovný pomer trvá. Zistila som, že čakáme ďalšie dieťatko a predpokladaný dátum nástupu na MD je 17.01.2025.

Budú mi počítať materské z tohto obdobia od 08.07.2024 - 31.12.2024?

Alebo mi budú započítavať materskú dovolenku aj z dohody, ktorú som mala počas toho obdobia, kedy priateľ bol s prvým dieťaťom na MD?

Bude to mať súvis s výškou mojej materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude celý rok 2024, nakoľko pracovný pomer vznikol skôr ako 1.1.2024 a nastúpite na novú MD v roku 2025. Z tohto obdobia sa vylúči obdobie na RD, zjednodušene sa bude počítať z obdobia aké ste uviedli (od 08.07.2024 - 31.12.2024). Dohoda nebude mať súvis s novou materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka