Ako a z čoho sa mi bude počítať denný vymeriavací základ pre dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

25.7.2024 mi končí RD a so zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru. Ostáva mi 5,5 dňa dovolenky. Počas RD som od 1.3.2022 do 31.1.2023 pracovala na skrátený úväzok (20 hodín týždenne) u toho istého zamestnávateľa, ale na inej pracovnej pozícii.

Ako a z čoho sa mi bude počítať denný vymeriavací základ pre dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

iný skrátený úväzok dávku v nezamestnanosti môže ovplyvniť. Ak by ste mali v hrubý príjem pred skončením pracovného pomeru, tak v takomto prípade áno.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. po skončení RD by ste čerpali dovolenku, následne ukončili pracovný pomer a zostala by na preplatenie nevyčerpaná dovolenka, týmto by sa navýšil vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti), tak by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Následne by sa dávka vypočítala z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie, t.j. z pracovného pomeru z čerpaných dní dovolenky a preplatenej dovolenky ale aj z iného úväzku. V takomto prípade ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.

Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (boli ste na RD do troch rokov dieťaťa), dovolenka by bola iba preplatená, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Záleží koľko ste zarábali pred materskou.

Ak by ste mali popri tom spomínaný iný úväzok, tak najprv sa určí vymeriavací základ z nižšieho úväzku. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

Záleží aká situácia by u Vás nastala.

S prianím pekného dňa,
Lenka