Ako a kedy požiadať o rodičovský príspevok?

Zodpovedané
27. aug 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na materskej dovolenke, ktorá sa onedlho bude končiť. Som opať tehotná a vzhľadom na rizikovosť mi bola odporučená PN.

Ako postupovať?

Ako a kedy požiadať o rodičovský príspevok?

Mám to urobiť elektronicky či na sociálke osobne?

Čo je k tomu potrebné?

Mám informovať zamestnávateľa?

Kedy nastúpiť na PN?

Materská sa mi končí 14.9.2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

o rodičovský príspevok požiadate po skončení materskej. Rodičovský príspevok vypláca Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - ÚPSVaR.

O rodičovský príspevok môžete požiadať:

  • elektronicky,
  • písomne na ÚPSVaR podľa miesta Vášho trvalého pobytu.

Pokiaľ sa o nemocenské (PN) požiada v 7-dňovej ochrannej lehote na začiatku prerušenia povinného nemocenského poistenia = do 7 dní od začiatku rodičovskej dovolenky, vtedy je nárok na nemocenské. Môžete ísť na PN hneď po skončení MD a zároveň požiadať o rodičovský príspevok. Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný.

Ak zamestnávateľovi oznámite nástup na rodičovskú dovolenku v deň nástupu na PN, tak jeho sa PN nebude týkať. Od prvého dňa PN Vám nemocenské bude vyplácať Sociálna poisťovňa (z ochrannej lehoty). Ak neoznámite zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ale nástup na PN, tak prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ (pokiaľ stále neohlásite RD) a ostatné dni Sociálna poisťovňa. Stále je aj možný súbeh rodičovského príspevku od prvého dňa.

Zamestnávateľovi sa písomne oznamuje nástup na rodičovskú dovolenku minimálne jeden mesiac vopred.

S prianím pekného dňa,
Lenka