Aké sú zákonné príplatky k výplate?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

sme 4 kolegyne, ktoré sa striedajú krátky a dlhý týždeň na 12tky. Naša hrubá mzda je podľa výplatnej pásky 801 eur. Zamestnávateľ nám tvrdí, že čistú mzdu máme 600 eur, avšak podľa zmluvy sme v tabuľke podľa stupňa náročnosti 2.

Zákonné príplatky, ktoré by nám mali patriť za 2 odrobené víkendy sú vo výške cca 120 eur. Avšak chodí nám každej len suma 634 eur.

Mýlime sa my, alebo nám zamestnávateľ tieto príplatky neplatí?

Aké iné dane nám môže strhávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre 2. stupeň náročnosti práce je suma minimálneho mzdového nároku na rok
2022 daná ako 762 eur.

Hodinová mzda 40 Hodín/Týždeň = 4,379€.
Hodinová mzda 38,75 Hodín/Týždeň = 4,52€.
Hodinová mzda 37,5 Hodín/Týždeň = 4,671€.

Za každú hodinu práce v sobotu patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 1,79 eura (§ 122a ods. 1 ZP).
Za každú hodinu práce v nedeľu patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde mzdové
zvýhodnenie najmenej vo výške 3,58 eura (§ 122b ods. 1 ZP).
Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou (§ 98 ZP).
Za každú hodinu nočnej práce patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde mzdové
zvýhodnenie najmenej vo výške 1,43 eura (§ 123 ods. 1 ZP).

Sú nejaké výnimky a neviem posúdiť, či pod ne spadá.

Skúste si to porovnať , prepočítať hrubú mzdu a výpočet nastaviť napr. cez:
https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka