Aké sú podmienky na získanie rodičovského príspevku v Rakúsku?

Zodpovedané
21. máj 2023

Dobrý deň,

manžel pracuje v Rakúsku a vo Viedni má zapísanú aj trvalú adresu (Meldezettel). Ja som na materskej, adresu mám tu na Slovensku. Zamestnaná som na Slovensku a s dieťaťom žijeme na Slovensku.

Aké sú podmienky rodičovského príspevku v Rakúsku?

Môžeme žiadať o nejaké iné dávky v Rakúsku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, resp. iba okrajovo.

O rodinné dávky môžete požiadať v ktorejkoľvek krajine EÚ, v ktorej máte vy alebo druhý rodič na ne nárok. Úrad v krajine, v ktorej o dávky požiadate bude o vašej žiadosti informovať všetky ostatné krajiny, ktoré nesú príslušnú zodpovednosť vo Vašom prípade.

Ak ste v stanovenej lehote požiadali o dávky v jednej krajine, tak to znamená, že ste splnili lehoty aj vo všetkých ostatných krajinách EÚ, v ktorých na ne máte nárok.

Ak budete žiť na Slovensku, najprv požiadate o rodičovský príspevok na Slovensku. Z Rakúska následne dostanete rozdiel medzi sumou rodičovského u nás a v ich krajine.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Čo sa týka Rakúska - rodičovského príspevku a iných dávok informácie nájdete:
https://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-...

S prianím pekného dňa,
Lenka