Aké sú podmienky na získanie príplatku k prídavku na dieťa?

Zodpovedané
3. feb 2023

Dobrý deň,

s partnerom čakáme dieťa, ale nie sme zosobášení. Ja som na rizikovej PN a plánujem ostať až do nástupu na MD. Mám zverenú do starostlivosti aj 11-ročnú dcéru z predošlého manželstva, na ktorú som poberala daňový bonus.

Ak budem PN takmer celý mesiac, potom 1 deň na dovolenke a následne nastúpim na MD 28.2., uplatňujem si ešte daňový bonus?

Mám nárok na staršiu dcéru požiadať o príplatok k prídavku na dieťa, keďže DB mi už počas poberania MD nevzniká?

Nevzniká ani exmanželovi, keď nemá zverenú dcérku do starostlivosti?

Kedy najskôr si môžem tento príplatok uplatniť?

Ak vzniká nárok, tak čo k tomu potrebujem?

Ako je to s DB u partnera a nášho spoločného dieťaťa, môže si on požiadať zvlášť?

Keď sa vrátim späť do práce, môžem požiadať zase o DB na dcérku, ktorú mám zverenú do starostlivosti z predošlého manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus za február Vám vznikne iba v malej výške po prepočte za jeden odpracovaný deň (dovolenku).

Nárok na príplatok k prídavku na dieťa má osoba, ktorej vznikol nárok na prídavok na dieťa vtedy, ak súčasne:

  • Je poberateľom dôchodku (starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, obdobnej dávky v inom členskom štáte) alebo peňažného príspevku na opatrovanie.
  • Nevykonáva zárobkovú činnosť a zárobkovú činnosť nevykonáva ani ďalšia fyzická osoba, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu.
  • Nebol priznaný daňový bonus na nezaopatrené dieťa, na ktoré poberá prídavok.

K žiadosti je potrebné priložiť:

  • cestovný doklad,
  • doklad o pobyte v SR,
  • posledné rozhodnutie sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku alebo o priznaní invalidného dôchodku alebo obdobné rozhodnutie z iného členského štátu.

Neviem či všetky podmienky spĺňate.

Partner Vášho spoločného dieťaťa ak má zdaniteľný príjem, môže si uplatniť nárok na daňový bonus na Vaše spoločné dieťa.

Keď sa vrátite do práce, môžete si znovu uplatniť nárok na DB na dieťa z prvého manželstva.

S prianím pekného dňa,
Lenka