Aké povinnosti mi vznikajú voči štátu, keď som na rodičovskej bez príspevku?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

manžel bol na materskej dovolenke na 4 mesiace s tým, že ja som nešla späť do práce, ale ostala na rodičovskej dovolenke s tým istým dieťaťom ako on, ale bez rodičovského príspevku. V pracovnom živote som naďalej zamestnancom, ale nepracovala som počas tohto obdobia.

Aké povinnosti mi vznikajú voči štátu?

Sociálna poisťovňa ma eviduje stále ako osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov, nežiadali odo mňa žiadne platby. Zdravotná poisťovňa požaduje, aby som v období trvania manželovej materskej bola evidovaná ako samoplatca.

Na úrade práce mi povedali, že je možné byť na rodičovskej bez príspevku kým je muž na materskej s tým istým dieťaťom, ale teraz som trošku na vážkach, či to tak naozaj je.

Viete mi prosím potvrdiť, že nemám iné povinnosti voči štátnym inštitúciám ako zaplatiť to zdravotné poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

v čase, keď už nepoberáte rodičovský príspevok, môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá.

Zdravotné a dôchodkové poistenie štát platil iba za otca, ak on bol na MD, resp. na RD. Vy ste už neboli poistencom štátu a bolo potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Štát platí na zdravotné poistenie:

  • za osobu, ktorá poberá materské,
  • za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok
  • za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR.

Sociálnu poisťovňu si skúste overiť, či za Vás odvádzal štát na dôchodkové poistenie aj v čase, kedy bol manžel na materskej. Resp. presne ako Vás evidovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka