Aké povinnosti má matka v prípade, ak by otec išiel na materskú?

Zodpovedané
28. aug 2024

Dobrý deň,

staršie dieťa bude mať tento rok na konci októbra 3 roky. Máme ešte mladšie dieťa.

Ak by otec išiel na materskú so synom, aké povinnosti vyplývajú pre mňa?

Budem naďalej aj počas toho mesiaca - dvoch poistencom štátu, alebo si budem platiť nejaké odvody sama?

Po dovŕšení synových 3 rokov mužovi materská skončí a ja sa vrátim na rodičovský s mladším dieťaťom.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by išiel otec na materskú so starším dieťaťom v čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, môžete byť stále na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach maximálne 4 hodiny denne. Ak by presiahlo v škôlke 4 hodiny, potom bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako samoplatiteľ. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov (mladšie dieťa), nakoľko otcovi bude platiť dôchodkové poistenie z titulu MD so starším dieťaťom. Musíte sa ale sama v SP prihlásiť ako poistenec štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka