Aké "papierovačky" ma čakajú po skončení strednej školy?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň,

som v maturitnom ročníku gymnázia, ale už teraz sa obávam všetkých možných odvodov, daní, zmlúv, ktorým sa ako dospelá budem musieť venovať.

V škole a ani v okolí som sa s týmito témami nestretla, a preto Vás prosím o radu. V tejto oblasti mám v hlave úplný "guláš" a potrebovala by som s tým poradiť.

S akými všetkými možnými "papierovačkami" sa môžem po skončení školy stretnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa hneď po ukončení strednej školy zamestnáte, tak vznik pracovného pomeru oznámi zdravotnej poisťovni Váš zamestnávateľ, ktorý za Vás platí aj poistné. Vy nemáte žiadne oznamovacie povinnosti voči zdravotnej, ani sociálnej poisťovni.

Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je dobrovoľné, nie je to povinnosť.

Ak sa k 1. septembru nezamestnáte, môžete si podať na úrade práce žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. V tom prípade bude za Vás platiť poistné na zdravotné poistenie štát. Síce nemáte nárok na podporu, ale máte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Ak si nepodáte žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak budete považovaná za dobrovoľne nezamestnanú osobu, z čoho Vám vyplýva zákonná povinnosť hradiť si povinné zdravotné poistenie.

Voči sociálnej poisťovni nemajú študenti v zásade žiadne povinnosti.

Máte ešte možnosť študovať na vysokej škole, alebo si založiť živnosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka