Aké materské budem mať?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

nastúpila som na materskú v roku 2022 a získala som maximálne materské. Plánujeme ďalšie dieťa, teda by som mala nastúpiť na materskú v roku 2024. Teraz pracujem na dohodu v dvoch firmách, z čoho plus ešte poberám materskú.

Z čoho mi bude materská vypočítaná tentoraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na MD/RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak ste v predchádzajúcom roku (2023 ak nastúpite na MD v 2024) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak pri dohodách s nemocenským poistením dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia (do pôrodu) a dohody neskončia, budete mať súbeh.

V takomto prípade materské požiadate aj z pracovného pomeru, aj z dohôd. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka