Aké mám možnosti, aby som neprišla o výšku materskej?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na možnosti pri druhom tehotenstve. Pracovný pomer mám na dobu neurčitú od 1.10.2011.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke do 2.11.2024 a následne by som sa mala vrátiť do práce no zistila som, že som druhýkrát tehotná a termín mi vychádza cca 11.3.2025.

Aké mám možnosti, aby som neprišla o výšku materskej?

V práci mám zostatok dovolenky 21,5 dňa. To by pokrylo jeden mesiac no neviem ako by to ovplyvnilo ďalšiu MD. Ísť do práce na tie zostávajúce 2 mesiace pokiaľ by bolo všetko v poriadku.

Mám skúsiť poriešiť PN?

Nakoľko by som sa musela vrátiť do 12-hodinovej prevádzky a to si neviem predstaviť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

záleží aká situácia by nastala:

  • ak pôjdete na PN (napr. pri rizikovom tehotenstve, ťažej manuálnej práci) hneď po skončení RD, materská nebude nižšia ako tá predchádzajúca (ak ste počas RD nemali iný príjem).

Inú výšku materskej ovplyvnia napr. situácie:

  • mali ste počas RD iný zdaniteľný príjem,
  • čerpali by ste dovolenku po skončení RD v roku 2024, alebo by ste pracovali v roku 2024 a na materskú by bol nástup v 1/2025.

S prianím pekného dňa,
Lenka