Aké je rozhodujúce obdobie na výpočet vymeriavacieho základu?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 10.11. 2024. Pracovný pomer na TPP som mala: od 5.9.2022 - 30.10.2023.
Medzitým mi začal nový pracovný pomer na dobu určitú od 21.8. - 31.7. 2024. Ďalší pracovný pomer mám od 1.11. 2023. na dobu neurčitú.

Budú sa mi príjmy nejako spočítavať a z toho počítať DVZ?

Ďakujem

Dobrý deň,

súčasný pracovný pomer Vám trvá už viac ako 90 dní, tým pádom vymeriavací základ pre výpočet materskej bude z rozhodujúceho obdobia od vzniku nemocenského poistenia (1.11.2023) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materské.

Z ukončených pracovných pomerov by sa mohli započítať dni nemocenského poistenia, ak by chýbali. Ochranná lehota už z ukončeného pracovného pomeru sa neuplatní, nakoľko budete mať ešte iné aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka