Aké je rozhodujúce obdobie na výpočet materského pri zmene zamestnávateľa v predchádzajúcom roku?

Zodpovedané
26. júl 2024

Dobrý deň,

v predošlom zamestnaní som bola nepretržite zamestnaná niekoľko rokov do 05/2023. Od 06/2023 pracujem u súčasného zamestnávateľa. Termín pôrodu mám 20.11.2024.

Bude sa výška materskej počítať iba zo súčasného zamestnania?

Ak je hrubá mzda od začiatku nového prác.pomeru stabilné 2800 EUR, je nárok na maximálne materské?

PN nebola počas trvania pomeru, OČR 4 dni tento rok. Tehotenské mi nebolo priznané v maximálnej výške, chodí mi cca o 10 EUR menej mesačne ako je maximálna výška dávky, nerozumiem prečo. Mám obavu že mi vo výpočte niečo uniká a neviem čo a bude to vplývať aj na výšku materského..

Dovolenku mám nárok ako keby som pracovala do konca roka 2024?

Teda od začiatku roka do odchodu na MD v októbri môžem čerpať plnú výmeru 25 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, materské sa bude počítať z príjmu iba zo súčasného zamestnania. Pozrite si aký denný vymeriavací základ ste mali uvedený v rozhodnutí. Pre rok 2024 bola maximálna výška denného VZ: 85,7425 EUR. Takisto či ste mali o 10 EUR menej každý mesiac, záleží či daný mesiac mal 30 dní alebo 31.

OČR Vám neovplyvní výpočet materskej. Mala by byť v maximálnej výške, ako bol každý mesiac VZ vyšší ako 2608 EUR.

Za rok 2024 budete mať nárok na celoročnú dovolenku (25 dní).

S prianím pekného dňa,
Lenka