Aké je maximálne dobrovoľné nemocenské?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Koľko maximálne môžem dobrovoľne platiť nemocenské, aby som mala čo najvyššiu materskú?

Môže sa stať, že mi to nebude uznané i napriek tomu, že platby riadne odídu?

Ak by som chcela mať materskú aspoň 1500 EUR, koľko je potrebné platiť dobrovoľné nemocenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

Výšku poistného si vypočítate cez link:
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby/kalkula...
Zadáte typ 3.

Výška materskej je 75% z DVZ.

Poistné počítané z vymeriavacieho základu 2000 EUR.
Poistné na nemocenské poistenie: 88,00 EUR.
Poistné na starobné poistenie: 360 EUR.
Poistné na invalidné poistenie: 120,00 EUR.
Poistné do rezervného fondu solidarity: 95,00 EUR.
Poistné celkom: 663,00 EUR.
Maximálny VZ = 2608 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka