Aké by boli negatíva, keby hneď po nástupe na materskú zostanem nezamestnaná?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

prvorodený syn má akuálne 1,5 roka. V priebehu čerpania rodičovskej dovolenky a poberania rodičovského príspevku (po riadnom čerpaní MD) som opäť otehotnela. Aktuálne mi stále trvá niekoľkoročný pracovný pomer na dobu neurčitú. Počas MD a RD som nepracovala. Chcela by som však zmeniť zamestnávateľa na 90 dní pred nástupom na materskú. Jednalo by sa o živnostníka so štatútom zamestnávať. Bola by som však u neho zamestnaná iba na potrebnú dobu 3 mesiace a následne by sme rozviazali pracovný pomer dohodou. Teda po nástupe na materskú.

Ako by to bolo pri pridelení rodičovského príspevku, keďže by som bola nezamestnaná?

Mala by som povinnosť nahlásiť sa hneď na ÚPSVaR?

Mala by som nárok na rodičovskú dovolenku a na rodičovský?

Jednalo by sa o vyššiu sumu príspevku?

Aké by boli negatíva, keby hneď po nástupe na MD zostanem nezamestnaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete mať nárok na materské, budete mať nárok aj na vyšší rodičovský príspevok, bez ohľadu na to, či Vám pracovný pomer skončí.
Keď sa Vám skončí pracovný pomer, nemáte rodičovskú dovolenku, Budete poberať len rodičovský príspevok.

Ak by Vám pracovný pomer skončil počas materskej, po skončení poberania rodičovského príspevku (keď dieťa bude mať 3 roky) nebudete mať nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka