Aké budem mať odvody, keď som ešte stále poberateľkou rodičovského príspevku?

Zodpovedané
3. dec 2022

Dobrý deň,

som v trvalom pracovnom pomere a do marca 2024 som na rodičovskej dovolenke s najmladšou dcérou. V krátkej dobe si plánujem otvoriť živnosť a začať podnikať.

Aké budem mať odvody, keď som ešte stále poberateľkou rodičovského príspevku?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka