Aké bude moje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej v roku 2024?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

nástup na MD mi vychádza na 25.8.2024. Zamestnaná som minulý rok bola 220 dní (február - september). Tým pádom, že mi chyba ešte aspoň 50 dní, tak som si našla jednoduchú prácu teraz od polky júna 2024. Tým pádom pred nástupom na materskú budem mať za tento rok ešte ďalších cca 60 dní nemocenského. Medzitým som bola nezamestnaná, evidovaná na úrade práce.

Bude sa mi materská rátať za obdobie minulého roka (2023, keď tento rok to je menej ako 90?

Má môj príjem za týchto 60 dní v tomto roku vplyv na výšku mojej materskej?

Keďže som neodpracovala minulý rok celý rok, tak sa mi DVZ bude počítať za odpracované obdobie (cca tých 7 mesiacov)?

Môj hrubý príjem za toto obdobie bol okolo 7000 EUR (koniec februára - koniec septembra).

Koľko by to vychádzalo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa bude z tohto nového zamestnania poistné na nemocenské poistenie platiť menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci kalendárny rok u predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. V tomto prípade by sa materská mohla počítať z príjmu predošlého zamestnania = 2-9/2023. Príjem u tohto nového zamestnávateľa tým pádom neovplyvní výšku materskej.

Výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ).

S prianím pekného dňa,
Lenka