Aká je hranica príjmov pre neplatenie odvodov do sociálnej poisťovne za rok 2022 v roku 2023?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom pozastavenia a znovuobnovenia živnosti.

Ak bola živnosť pozastavená na niekoľko mesiacov v roku 2022 a znovu obnovená, je limit na vznik povinnosti sociálnych odvodov stále 7 266 eur, alebo iba alikvotná časť za mesiace, kedy bola živnosť v roku 2022 aktívna?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne sa posudzuje po podaní daňového priznania.

Ak budete mať za celý rok 2022 príjem vyšší ako 7 266 eur, tak Vám vznikne v roku 2023 povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne. Žiadna alikvotná časť za nejaké mesiace, posudzuje sa celý kalendárny rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka