Aká by bola výška materskej v mojom prípade?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

minulý rok v júli mi skončila rodičovská dovolenka, ale do zamestnania ma späť nevzali. Moje miesto sa zrušilo. Som teda od augusta na úrade práce. Pol roka som dostávala dávku v nezamestnanosti, čiže do februára tohto roka som mala príjem. Odvtedy som stále nezamestnaná. Uvažujeme nad druhým dieťaťom.

Aká by bola výška materskej v mojom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre nárok na materské musí byť nemocenské poistenie aktívne v čase vzniku nároku, alebo byť v ochrannej lehote. To vy nespĺňate.

Nemocenské poistenie Vám skončilo ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku (nemocenské poistenie bolo prerušené a už sa neobnovilo a odvtedy ste poistená neboli).

Mohli by získať materské ak by ste si našli dostatočne včas nové zamestnanie, v ktorom by ste získala dostatočný počet dní nemocenského poistenia a z tohto by ste išli na materské. Alebo ak by ste sa prihlásili dostatočne včas na dobrovoľné nemocenské poistenie. Pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. V posledných dvoch rokoch pred pôrodom musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Ak nemáte nárok na materské, môžete si podať žiadosť o rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Prikladáte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka