Aká bude výška môjho materského, keď nesplním 26 týždňov platenia vyššieho poistného?

Zodpovedané
15. sep 2024

Dobrý deň,

dobrovoľne som si začala platiť poistné (som živnostníčka) z vymeriavacieho základu 1070 EUR, aby som dostávala vyššie materské. Začala som ho platiť tak, že ho stíham ešte platiť 26 týždňov presne pred nástupom na materskú (začiatok decembra). Do podmienky 270 dní sa mi budú počítať ešte dni z predchádzajúceho zamestnania, spätne do dvoch rokov tam mám odrobených cca 260 dní.

Ak by som išla už teraz na PN a nesplním 26 týždňov platenia vyššieho poistného, akú materskú budem dostavať?

Takú istú ako keby som si ďalej platila rovnaké poistné alebo automaticky najnižšiu?

Alebo by sa zrátali zaplatené poistné tie, čo som stihla dobrovoľné + z toho predchádzajúceho zamestnania (tam som mala hrubú mzdu cca 1250 EUR)?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste išli na materské z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie by trvalo menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR).

Aby sa počítala materská z DNP z iného vymeriavacieho základu je potrebné aby DNP trvalo 26 týždňov. Vy už VZ máte nastavený a z neho platíte DNP. Nemusí sa aktuálne nastavené DNP platiť za celý čas, ale musí trvať. Počas tohto trvania môžete ísť na PN (pokiaľ spĺňate podmienky pre nárok na PN, takisto 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na PN). Pokiaľ nezrušíte DNP, dni na platenej PN sa Vám budú počítať. Za obdobie na platenej PN nie je potrebné platiť odvody DNP. Následne sa materské vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste si určili.

S prianím pekného dňa,
Lenka