Aká bude výška daňového bonusu za rok 2023 spolu na 3 deti?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

momentálne vo Vašich odpovediach čítam, že je po novom výhodnejšie poberať daňový bonus na dieťa mesačne.

Doteraz som si myslela, že výška ročného daňového bonusu sa rovná výške spočítaných mesačných bonusov.

Poprosím o vysvetlenie.

Som SZČO, jednoduché účtovníctvo, paušálne výdavky. Deti mám tri - 14, 14 a 6-ročné. Faktúrujem pravidelne len jedinému odberateľovi a to každý mesiac 1 555 eur. Od 1.1.2023 budem do ZP platiť mesačne 84,77 eur. Do decembra 2022 platím 79,31 eur. Živnosť mám od 1.3.2022, takže do SP zatiaľ neplatím.

Aká bude výška daňového bonusu za rok 2023 na každé dieťa v prípade, že mi bude bonus vyplácaný ročne?

Viete mi povedať, koľko eur mi príde za rok 2023 spolu za všetky tri deti?

Aká bude výška daňového bonusu za 2023 na každé dieťa v prípade, že mi bude bonus vyplácaný mesačne?

Bude pridaný aj príspevok na krúžky, keď deti chodia na platené krúžky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste SZČO a pre Vás platia iné pravidlá ako pre zamestnancov. Mesačný bonus je výhodnejší hlavne pre tých zamestnancov, ktorí majú nízky príjem, kolísavý príjem. Pre SZČO je daňový bonus vyplatený iba raz ročne, uvádza sa v daňovom priznaní.

Čo sa týka roku 2023 u Vás je to na dlhšie. Ak podáte DP za rok 2022 v termíne, tak od 01.07.2023 sa stanete povinným platiteľom odvodov aj do Sociálnej poisťovne. Ak podáte odklad tak až od 01.10.2023 a toto všetko ovplyvní výšku daňového bonusu.

V daňovom priznaní SZČO sa vychádza z čiastkového základu dane (príjem - výdavky resp. paušál - odvody) za rok 2023. Súčasne je daňový bonus najviac 34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch - 100 eur na dieťa vo veku do 15 rokov a 50 eur na dieťa vo veku od 15 rokov. Máte dve deti vo veku 14 rokov, v 2023 už budú mať 15 rokov? Aj toto už ovplyvní výšku daňového bonusu.

Najlepšie pre Vás je to prejsť so svojou účtovníčkou.

Presné zoznamy voľnočasových aktivít ustanoví Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR a Ministerstvo kultúry SR.

S prianím pekného dňa,
Lenka