Aká bude približná výška mojej materskej?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na výšku materskej. Od júna 2019 mám TTP u zamestnávateľa číslo 1. Pracovný pomer stále trvá. Plat brutto 1000 eur.

Od 28. 4. 2021 som bola na materskej, neskôr na rodičovskej dovolenke. Od 1. 2. 2022 mám dohodu so zamestnávateľom číslo 2. Plat brutto 500 eur. Dohoda je do konca tohto novembra. Od 4. 4. do 17.10.2022 bol na materskej manžel. Ja som mala prerušený rodičovský príspevok. Teraz som tehotná. Dátum pôrodu je 4.4.2023.

Aká bude približne moja materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Ak nastúpite na svoju ďalšiu materskú, budete stále zamestnaná, ale v predchádzajúcom roku nebudete mať príjem (r. 2022), lebo ste na rodičovskej dovolenke. Nečerpali ste dovolenku, tak ďalšie materské nesmie byť nižšie ako predošlé materské, zamestnávateľa vyzve SP, aby určil pravdepodobný vymeriavací základ, môže ho ale určiť vo vyššej čiastke, môže zohľadniť napr. rast platov, odmeny a pod. Ak ste mali príjem počas roku 2022, tak sa materská bude odvíjať podľa toho.

2. Z dohody nebudete mať nárok na materskú. Od 01.02.2022 do 30.11.2022 je síce viac ako 270 dní, ale už toto nemocenské poistenie už nebude aktívne, skončí a z prvého pracovného pomeru bude ešte trvať.

S prianím pekného dňa,
Lenka