Aká bude moja výška dávky v nezamestnanosti po materskej?

Zodpovedané
25. jún 2024

Dobrý deň,

od 25.6.2021 som bola na materskej dovolenke (z TPP), následne som prešla na rodičovskú dovolenku. Tú som ukončila 4.10.2023 z dôvodu druhej materskej, ktorá ešte prebieha.

Po ukončení materskej by som chcela prejsť na dávku v nezamestnanosti, keďže manžel je ešte na materskej so starším dieťaťom a následne pôjde s mladším. Pracovný pomer stále trvá, ale do práce sa aktuálne neplánujem vrátiť.

V akej výške bude dávka v nezamestnanosti ak o ňu požiadam?

Je možné si ju ešte navýšiť napr. zamestnaním na 1 deň + vyplatenie dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste v rozhodujúcom období dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie nemali žiadny vymeriavací základ (nemali ste príjem, nečerpali by ste dovolenku a neboli ste iba na rodičovskej dovolenke, zasiahne ešte obdobia terajšej materskej), v takomto prípade sa denný vymeriavací základ určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky, preplatenej dovolenky s odstupným, a takto sa môže navýšiť výška dávky v nezamestnanosti. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

S prianím pekného dňa,
Lenka