Ak už do konca pracovného pomeru nepôjdem na PN a ani OČR, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

som zamestnancom tej istej firmy od roku 2010. Do novembra roku 2018 som pracovala a následne nastúpila na materskú (pôrod 01/2019) a neskôr prešla na rodičovskú dovolenku. Po jej skončení som zostala doma a čerpala pandemickú OCR (január - august 2022), nakoľko mi dieťa neprijali do škôlky.

Od septembra 2022 som nastúpila do práce, pričom mi nadriadený prikázal čerpať si dovolenku (mala som ešte nevyčerpanú spred materskej + pomernú časť za obdobie materskej, nakoľko som väčšinu tehotenstva bola na rizikovom ako PN). Celý september + október som teda čerpala dovolenku a v novembri 2022 začala pracovať.

Podľa mzdových listov mám od septembra 2022 do júla 2024 odpracovaných 373 dní. Tento mesiac - august 2024 - som nečerpala PN ani OČR. Pracovný pomer je ukončený dohodou z organizačných dôvodov k 31. 11. 2024.

Mám dve otázky:
1. Ak už do konca pracovného pomeru nepôjdem na PN a ani OČR, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

2. Čo by sa zmenilo v prípade čerpania PN/OČR vo výpovednej lehote?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To splníte. Nárok na dávku v nezamestnanosti budete mať.
Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti, očr ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

2. Nezmení sa nič. PN, OČR neovplyvňujú nárok ani výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka