Ak si pozastavím živnosť, musím v roku 2025 platiť mesačné odvody do Sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

ku koncu roka si plánujem pozastaviť/zrušiť živnosť, keďže budem pokračovať na plný úväzok. Zároveň mi za rok 2024 prvýkrát vznikne povinnosť platiť sociálne odvody zo živnosti a tým pádom aj v roku 2025 platiť mesačne nejakú sumu.

Ak si pozastavím živnosť, musím platiť v roku 2025 mesačný poplatok SP?

Ak nie a živnosť si obnovím napr. od roku 2026, musím niečo doplácať Sociálnej poisťovni po obnovení živnosti za obdobie, keď som mala živnosť pozastavenú?

Oplatí sa viac zrušiť živnosť a znovu ju založiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas prerušenia živnosti nie ste povinná platiť odvody.

Záleží kedy podáte daňové priznanie za rok 2024 a kedy požiadate o obnovenie živnosti.
Ak podáte DP do 31.3.2025, odvody do Sociálnej poisťovne začnú platiť od 1.7.2025 do 30.06.2026. Pri odklade od 1.10.2025 do 30.09.2026. Ak by bola v tomto období živnosť obnovená, pričom hranica pre platenie odvodov bola teda v 2024 presiahnutá, obnoví sa aj platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Po tomto termíne sa odvody do SP neobnovia = po 30.6.2026 resp. 30.9.2026 (podľa podania DP).

Živnosť postačí prerušiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka