Ak si nenájdem prácu, mám nárok na nejaký iný príspevok ako hmotnú núdzu?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

chcem sa s pýtať, na čo všetko mám nárok v prípade, že si nenájdem prácu.

Prvé tehotenstvo začalo v mesiaci, kedy som absolvovala VŠ s titulom. Počas pandémie som si našla len krátkodobú brigádu, ktorú zrušili po pár dňoch kôli núdzovému stavu. V tom čase som poberala hmotnú núdzu, príspevok na bývanie (boli sme v najme) a tehotenský príspevok (cca 14 EUR ak si dobre pamätám).

Syn sa narodil v marci a do škôlky ide až teraz v septembri v 3,5 roku, čiže pol roka som s ním bez rodičovského príspevku (a teda bez nemocenského poistenia). Tento mesiac som zistila že som tehotná a mala som jednu prácu, ktorú musím odmietnuť lebo je fyzicky náročnejšia. Posielam si životopisy a zatiaľ sa nikto neozva, takže rátam s tým, že budem na úrade práce od septembra.

Ak si nenájdem prácu, mám nárok na nejaký iný príspevok ako hmotnú núdzu?

Mám naň nárok, ak žijem s partnerom (nie manželom) v jednej domácnosti a on zarába?

Viem, že nový tehtotenský príspevok (+- 300 EUR) je viazaný na nemocneske poistenie, takže už nemám nárok ani na tých pár EUR ako pri prvom tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské a materské Vám nevznikne, nakoľko nie ste v ochrannej lehote, nemáte aktívne nemocenské poistenie a nesplníte ani za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia.

Pokiaľ nebudete mať nárok na materské, môžu Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke odo dňa narodenia dieťaťa).

Ohľadom iných príspevkov z ÚPSVaR Vám prikladám do linku, ale všetky sa týkajú pomoci v hmotnej núdzi, o iných neviem.

Link:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

S prianím pekného dňa,
Lenka