Ak sa tehotenský príspevok vypláca od 13. týždňa, dostanem ho v júni za celý máj?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke. Syn má cez rok a pol. Čakám ďalšie dieťa, som v 14. týždni.

Ak sa tehotenský príspevok vypláca od 13. týždňa, dostanem ho v júni za celý máj, alebo len za časť mája od toho 13. týždňa tehotenstva?

Ak som v roku 2022 nedostávala príjem zo zamestnania, ale prišli mi nejaké odmeny - jednorazová suma, započítava sa to do denného vymeriavaceho základu a ovplyvní mi to materskú?

Odkedy som pracovala sa platy zvyšovali v priemere o 300 eur na pozícii, na ktorej som pracovala.

Ak som v zamestnaní mala 1100 eur v hrubom a syna som rodila v 9/2021, ako si vyrátam výšku materskej po druhom pôrode?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenské sa vypláca za kalendárne dni, nie za mesiac.

Ak na novú materskú nastúpite ešte tento rok, rozhodujúce obdobie bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Píšete, že ste v roku 2022 mali nejaké prémie, boli súčasťou vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie? Ak áno a mali ste aktivované nemocenské poistenie, môžu ovplyvniť výpočet novej materskej. Ak nie, tak platí výpočet spomenutý vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka