Ak manžel nastúpi na materskú dovolenku 1.1.2025, bude sa mu rátať materská z roku 2024?

Zodpovedané
Dnes o 09:21

Dobrý deň,

manžel sa chystá na materskú dovolenku s druhým dieťaťom.

Ak manžel nastúpi na MD 1.1.2025, bude sa mu rátať materská z roku 2024?

Bude manželovi prislúchať dovolenka počas pobytu na MD?

Viem, že matkám sa počas MD dovolenka “zbiera”.

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel bude na rodičovskej dovolenke v prípade poberania materského. Doba počas rodičovskej dovolenky sa nepovažuje za výkon práce, preto dovolenka za tieto dni sa môže zamestnancovi krátiť aj napriek tomu, že za dané obdobie poberá materské. Záleží koľko dní bude poberať materské v danom roku. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by bolo rok 2024, ak mu pracovný pomer začal 1.1.2024 alebo skôr a o materské by požiadal v roku 2025.

S prianím pekného dňa,
Lenka