Ak by som v skúšobnej dobe prišla o prácu, je lepšie ísť na PN alebo na úrad práce?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

zmenila som zamestnávateľa. Som v skúšobnej dobe a zistila som, že som tehotná. Ostávajú mi ešte 2 mesiace do konca skúšobnej doby.

Ak by som v skúšobnej prišla o prácu, je lepšie ísť na PN alebo na úrad práce?

Budem dostávať materské, aj keď by som bola na úrade práce?

Predchádzajúce zamestnanie trvalo od 4/2022 do 1/2024, kde som bola 3 mesiace PN.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste išli hneď na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na ÚPSVaR, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Túto podmienku splníte.

Ak by sa Vám skončil pracovný pomer, nárok na materské budete mať z ochrannej lehoty aj v prípade ak budete na PN, alebo budete na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka