Ak by som teraz otehotnela a znova aktivovala DNP s minimálnou výškou, z čoho by sa mi počítala výška materskej?

Zodpovedané
16. sep 2024

Dobrý deň.

v roku 2023 som si počas tehotenstva platila DNP 27 týždňov pred nástupom na materaku z najvyššieho vymeriavacieho základu. Vyšla mi najvyššia materská. DNP som ponechala až do skončenia materskej dovolenky, čiže som nazbierala niekoľko dní poistenia.

Ak by som teraz otehotnela a znova aktivovala DNP s minimálnou výškou už len tých pár dní, čo by mi chýbalo do 270, tak z čoho by sa mi počítala výška materskej dávky?

Vyšla by mi rovnaká ako predchádzajúca?

Keďže dní poistenia mám z DNP počas materskej, počíta sa to stále z vymeriavacieho základu ako som stanovila, aj keď som počas MD neplatila?

Alebo sa to berie ako 0?

Pripočítalo by sa k tomu nové DNP (minimun), alebo by sa na to vôbec neprihliadalo?

Či by som musela dať nové DNP taktiež najvyššie?

Alebo sa to takto vôbec nedá a musím znova platiť maximálnu sumu celých 26 týždňov pred nástupom na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate kedy Vám zaniklo DNP, kedy ste sa z neho odhlásili. Ak by ste otehotneli do pol roka od jeho zániku, mohli by ste mať nárok na nové tehotenské aj materské z ochrannej lehoty. Zánik si môžete overiť aj priamo v Sociálnej poisťovni.

Ak by ste otehotneli neskôr a pred nástupom na druhú materskú mala už nové aktívne DNP trvajúce kratšie ako 26 týždňov, druhú materskú z nového DNP by vypočítali z minimálneho VZ. Aj keby ste mali vyšší VZ.

Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Počas tohto trvania môžete ísť na PN (ak splníte podmienky pre nárok na PN, takisto 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na PN). Pokiaľ nezrušíte DNP, dni na platenej PN sa Vám budú počítať. Za obdobie na platenej PN nie je potrebné platiť odvody DNP. K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého by ste o dávku požiadali sa pripočíta doba iného (= iba obdobie, nie VZ) ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch, (predchádzajúce DNP).

S prianím pekného dňa,
Lenka