Ak by som stihla reťazový pôrod, dostávala by som materskú dávku v rovnakej výške ako bola prvá?

Zodpovedané
Dnes o 07:31

Dobrý deň,

chceľa by som sa opýtať na reťazový pôrod. Prvú materskú som dostala vlastne z ochrannej lehoty, keďže ma môj zamestnávateľ prepustil, tak som sa zaevidovala na ÚP. Vvyšla mi teda normálna materská kvôli tej ochrannej lehote. Porodila som v 8/2022.

Ak by som stihla reťazový pôrod, dostávala by som podobnú materskú?

Alebo kvôli tomu, že už vôbec netrvá pracovný pomer a bola som evidovaná pred pôrodom na ÚP by som dostávala nižší rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

skončil Vám pracovný pomer, o reťazový pôrod nepôjde. Aby ste mali nárok na materské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom a aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote. Ochranná lehota už uplynula. Môžu sa Vám započítať dni z predchádzajúceho nemocenského poistenia, ak spadajú do posudzovaného obdobia. Pracovný pomer skončil v 2022, teda sa už nemá čo započítať. Ak by ste sa teraz zamestnali, alebo dobrovoľne poistili, potrebovali by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Pokiaľ by ste nemali nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok (v nižšej čiastke) odo dňa narodenia dieťaťa. O ten sa požiada na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka