Ak by som si začala platiť DNP a ostanem tehotná, mala by som nárok na materské?

Zodpovedané
5. feb 2024

Dobrý deň,

30.4.2023 mi skončil PP a zároveň aj RD. Momentálne som na úrade práce ako nezamestnaná.

Ak by som si začala platiť DNP a ostanem tehotná za mesiac či dva, mala by som nárok na materské?

Ale s tým, že by som si platila do DNP a do tých 270 dní nemocenského poistenia by sa mi rátalo aj to, čo som bola na RD a mala PP otvorený, teda tie 4 mesiace. Bolo by to stále v lehote 2 rokov pred materskou.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste mali obnovené nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru po skončení rodičovskej dovolenke, v taktomto prípade by sa Vám mohlo zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal. Nemocenské poistenie počas RD je prerušené a záleží či sa obnoví. Ak sa neobnovilo, tak nemocenské poistenie zaniklo spolu so skončením materskej dovolenky.

Ak ste nemali obnovené nemocenské poistenie, ale bude mať aktívne nové nemocenské poistenie napr. DNP, v taktomto prípade by sa Vám mohlo zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal a mali by ste nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka