Ak by som prešla na neplatenú rodičovskú a následne otehotnela, mala by som nárok na tehotenské a materské?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

koncom februára mi končí RD. Pracovný pomer mi ešte stále trvá.

Ak by som prešla na neplatenú RD a pritom otehotnela, tak by som mala nárok na tehotenské a materské?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Ak by ste následne otehotneli, bude otázne kedy Vám zanikne (zaniklo) nemocenské poistenie. Ale je veľký predpoklad, ak po skončení rodičovskej dovolenke (keď dieťa dovŕši 3 roky) si neaktivujete nemocenské poistenie, tak Vám zanikne nemocenské poistenie ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku po skončení materskej, ak hneď nastúpite na neplatenú RD. A tým pádom nárok na novú materskú nebudete mať, ak nič nespravíte. Ak budete po skončení rodičovskej dovolenky pár dní čerpať dovolenku, nemocenské poistenie sa Vám obnoví. Následne po dohode so zamestnávateľom budete na neplatenej RD, potom do pol roka ak otehotniete (od čerpania dovolenky), mali by ste mať ešte nárok na materské. Prípadne by sa znovu muselo aktivovať nemocenské poistenie. Záleží od toho ako budete postupovať a kedy by ste otehotneli.

S prianím pekného dňa,
Lenka