Ak by som počas poberania podpory a rodičovského otehotnela, mám nárok na tehotenské a materské?

Zodpovedané
7. aug 2024

Dobrý deň,

počas RD som ukončila so zamestnávateľom pracovný pomer a využila som podporu. Manžel je na materskej dovolenke, ja sa naspäť vrátim na RD.

Ak by som počas obdobia podpory a rodičovského otehotnela, mám nárok na tehotenské a materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru sa neaktivovalo nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. Ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia materskej, boli by ste v ochrannej lehote.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú a budete mať aktívne nemocenské poistenie, tak dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Záležalo by od toho, že ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie.

Ak ste čerpali dovolenku v zamestnaní ped skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru), aj v tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty.

Ak sa ukončil pracovný pomer, už sa nevrátite na rodičovskú dovolenku, iba budete poberať rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka