Ak by som otehotnela v roku 2024 a rodila júl/august 2025, je možné požiadať o materské z dobrovoľného poistenia?

Zodpovedané
12. okt 2024

Dobrý deň,

som SZČO, ktorá od 30.6.2024 neplatí povinné poistenie (prerušená živnosť v roku 2023).

Ak by som otehotnela v roku 2024 a rodila júl/august 2025, je možné požiadať o materské z dobrovoľného poistenia?

Doplnenie:

  • platila by som si dobrovoľné poistenie tak, aby trvalo 26 týždňov,
  • dobrovoľné poistenie by však skončilo 30.6.2025 (už mám príjem), t. j. pri nástupe na materskú by som už mala povinné poistenie ale len krátky čas,
  • 270 dní poistenia by bolo splnených.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám vznikne nové povinné nemocenské poistenie (z titulu SZČO) a o materské požiadate už ako povinne poistená SZČO, SP nebude prihliadať na ukončené DNP.

S prianím pekného dňa,
Lenka