Ak by som otehotnela a porodila v roku 2025, bude sa mi materské počítať z roku 2024?

Zodpovedané
15. sep 2024

Dobrý deň,

s manželom plánujeme druhé bábätko, aktuálne som na RD, syn vo februári 2025 dosiahne 3 roky. Zatiaľ sa do práce nechystám nastúpiť a aj keby som nastúpila, musím po nástupe do práce dať výpoveď. Zamestnaná som v Bratislave, bývam cez 200 km od práce a z rodinných dôvodov nemôžem toľko cestovať.

Ak tomu správne rozumiem, tak ak by som otehotnela a porodila by som v roku 2025, MD sa mi bude počítať z predchádzajúceho roku, t.j. 2024?

Aj keď počas celého toho roka som bola na RD?

Alebo dostanem takú istú materskú akú som dostávala pri prvom dieťati?

Je možné si doplatiť odvody, aby som mala materskú vyššiu alebo nejakým spôsobom si pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ukončíte pracovný pomer až v roku 2025 a nastúpili by ste na materskú ešte počas roka 2025 z ochrannej lehoty, rozhodujúcim obdobím by bol rok 2024. Ale už by sa nejednalo o reťazový pôrod, a pred skončením pracovného pomeru, by ste si museli aktivovať nemocenské poistenie, napr. čerpaním dovolenky. Ak ste v 2024 nepracovali, materské by boli vypočítané z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý by nahlásil zamestnávateľ.

Ak by ste nečerpali dovolenku pred skončením pracovného pomeru, ale by ste sa zamestnali alebo dobrovoľne poistili, a pred nástupom na materskú by ste mali teda aktívne nemocenské poistenie (bude trvať pracovný pomer, alebo DNP), alebo budete v ochrannej lehote, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia (ak by spadali do obdobia posledných dvoch rokov), ak by ste z nového zamestnania/DNP v danom čase ešte nesplnili 270 dní nemocenského poistenia.

Pokiaľ by ste išli na materské z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie by trvalo menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu. Aby sa počítala materská z DNP z iného (vyššieho) vymeriavacieho základu je potrebné aby DNP trvalo 26 týždňov.

S prianím pekného dňa,
Lenka