Ak by som otehotnela a ostala na rizikovom od začiatku tehotenstva, mala by som nárok na materské a rodičovské?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

v auguste 2023 som ukončila vysokoškolské štúdium 2. stupňa. Potom som si robila kurz a do práce som nastúpila vo februári. Pracujem na TPP, súčasne poberám čiastočný invalidný dôchodok. S manželom plánujeme bábo.

Keby sa nám zadarilo, otehotnela by som a ostala na rizikovom od začiatku tehotenstva, mala by som nárok na materské a rodičovské?

Kvôli zdravotnému stavu mi bolo odporučené otehotnieť čo najskôr. Mám však zmätok v systéme vyplácania a nárokov na dávky.

Čo by bolo v mojej situácii najvhodnejšie riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete ísť na PN v prípade rizikového tehotenstva a budete mať nárok na materské. Po skončení poberania materského, požiadate o rodičovský príspevok.

Ak by sa Vám pracovný pomer skončil skôr, potrebné dni poistenia by sa Vám doplnili zo štúdia ukončenej VŠ pre nárok na materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka