Ak by som nastúpila na skrátený úväzok a v roku 2025 by som išla na materskú, budem mať nárok na ďalšiu materskú?

Zodpovedané
24. aug 2024

Dobrý deň,

3.6.2024 mi skončila RD. Dňom 4.6.2024 som sa vrátila do práce na TPP. Z uvedenej práce som čerpala materskú.

Zvažujem upraviť pracovnú dobu a dať si zmluvu na skrátený úväzok kvôli dcére, ktorá pôjde do škôlky. Avšak plánujeme aj druhé dieťatko.

Ak by som od septembra 2024 nastúpila na skrátený úväzok a v roku 2025 by som išla na materskú, budem mať nárok na ďalšiu materskú?

Z čoho sa mi vypočíta?

Mohla by som si k skrátenému úväzku doplácať dobrovoľné poistenie, ak by som zostala tehotná?

Ako najlepšie postupovať, aby som si nepokazila ďalšiu materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské by ste mali. Ale nižší príjem v roku 2024 ovplyvní výpočet prípadnej novej materskej, ak by ste nastúpite na novú materskú v roku 2025. Rozhodujúce obdobie by bol celý rok 2024, RD by sa z neho vylúčila.

Pokiaľ Vám bude trvať pracovný pomer, tak Vás nezaregistrujú v Sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Ideálne vydržať bez úpravy pracovnej doby. Keď dieťa bude choré, čerpať OČR, PN. Tieto dávky neovplyvnia výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka