Ak by ma prepustili počas skúšobnej doby, budem mať nárok na tehotenské?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

od 3.7.2023 do 29.9.2023 som pracovala. Ďalej som bola od 30.9.2023 do 23.10.2023 na úrade práce a poberala som dávku v nezamestnanosti. Od 24.10.2023 som znovu zamestnaná v skúšobnej dobe. Tehotenstvo som zamestnávateľovi ešte neoznámila, ale z nejakého dôvodu sa proti mne spojili kolegyne a mám pocit, že dlho už tu pracovať nebudem.

Poistenie počas 270 dní za dva roky mi vychádza.

Ako to je v tomto prípade s ochrannou lehotou?

Čo ak by ma prepustili počas skúšobnej doby?

Mala by som nárok na materské a tehotenské?

Momentálne som v 8. týždni a termín pôrodu je určený na 22.6.2024. Na prvej prehliadke u lekára som bola 6.11.2023 a testom som tehotenstvo zistila 1.11.2023.

Stačí byť nemocensky poistená len v čase vzniku nároku, alebo to musí byť počas celej doby poberania tehotenského alebo materského?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by sa aj skončil pracovný pomer, bude pre Vás platiť ochranná lehota. Pokiaľ ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená najmenej 270 dní, budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Aj na tehotenské, pokiaľ v 13. týždni tehotenstva budete mať viac ako 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

Odporúčam Vám písomne oznámiť tehotenstvo aj s potvrdením od doktora, aby sa na Vás vzťahovala ochranná doba. Zamestnávateľ nesmie dať svojmu zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe. Uvedené však neplatí v prípade, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje.

S prianím pekného dňa,
Lenka