Aký máte názor na užívanie estrogénov počas gravidity?

Zodpovedané
17. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať na užívanie estrogénov počas gravidity. Viem, že majú mutagénny účinok na plod. Nie som si istá, či zrovna v mojom prípade je nutné ho užívať.

Som 15. deň po transfere, HCG je 304. V deň vkladu bola sliznica vysoká 14 mm - bez užívania estrogénov, len na progesterónovej podpore. Od dňa odberu oocytov - Prolutex 25 1-0-0 s.c., Progastanelle 0-0-1 vag.

Od vkladu mám naordinovaný Estrimax 1-1-1.

Mám 41 rokov, dôvod infertility je tubárny faktor. Pred 2 rokmi som mala 1 spontánny potrat v 7. týždni pre koagulum.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

estrogény vysadzujem po prítomnej akcii srdca.

Estrogény po KET sú možné, niekedy potrebné. Je potrebné ich ale vysadzovať pomaly, aby to nevyvolalo potrat.

Na niektorých pracoviskách užívajú pacientky estrogény do 10-12. týždňa tehotenstva. Neskôr užívanie estrogénov určite neodporúčam.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič