Učiteľky v škôlke sa sťažujú na správanie dieťaťa. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
25. okt 2023

Dobrý deň,

moje dieťa nastúpilo do škôlky. Ešte neprešiel ani adaptačný proces a počúvam len neustále sťažovanie sa na jeho správanie. Vraj búcha deti po chrbáte, vyrušuje a kričí, keď nie je po jeho. Má svoj svet.

Dala som mu spraviť neurologické vyšetrenie a doktorka povedala, že moje dieťa nemá žiadnu poruchu PAS. Vraj je len hyperaktívny. Kedysi sa to nazývalo živé dieťa. Keď ho pani učiteľky nezvládajú, tak mu majú dať asistenta.

Učiteľky mu dávajú samozrejme diagnózy. Nepozerajú na to, čo mám od neurologičky. Po mesiaci ma tlačia s dieťaťom k psychológovi. Neurologička ho mala dlho v ordinácii, pýtala sa všetko, odpovedal, všetko spravil. Vraj je na jeho vek všetko v poriadku.

V škôlke má kamarátov, objímajú sa ráno po stretnutí. Už ma bolí žalúdok, že čo zase poobede povedia. Dávajú mi lístočky do skrinky, aby som mu kúpila lieky - vitamíny...

Aké práva má škôlka, keď dieťa má už povinnú predškolkú dochádzku?

Kto mi pomôže?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa nás obrátili.

Podľa Vášho popisuje je najväčším problémom komunikácia medzi Vami a MŠ. Bolo by vhodné, aby ste sa stretli a v pokoji sa porozprávali. Rozhovor pri skrinkách, prípadne lístočky v skrinke nie sú práve najvhodnejšia komunikácia. Skúste navrhnúť stretnutie. Choďte tam bez nejakých predsudkov voči učiteľom a s cieľom urobiť to najlepšie pre Vaše dieťa, ale aj tie ostatné.

K synovmu správaniu by sme vám radi dali ešte niekoľko pripomienok:

1. Vyšetrenie u neurológa - bol syn aj na ďalších vyšetreniach, okrem rozhovoru? Lebo hyperaktivitu, resp. ADHD, ktoré môže byť u Vášho syna problém, môže stanoviť neurológ na základe napr. EEG alebo MR alebo psychiater. Len na základe rozhovoru sa to nedá. Taktiež vylúčiť PAS môže psychiater, alebo klinický psychológ na základe vyšetrenia ADOS. Ani jedno synovi zrejme nebolo robené.

2. Podľa Vášho popisu je tu možnosť, že synček má ADHD, ktoré mu sťažuje adaptáciu. Tu nejde o nejaký papier, či diagnózu, ale o to, aký to bude mať vplyv na jeho výkon v škôlke, resp. neskôr aj v škole. Predpokladáme, že vitamíny, ktoré Vám odporúčajú pomáhajú rozvoju mozgu a upravujú prejavy ADHD. Je však potrebné, aby ste zistili pravú príčinu synovho správania. Je možné, že ide len o prechodné obdobie a problém s adaptáciou, ale nemali by ste to zanedbať.

Možno Vám pomôžu konkrétne odporúčania:

  • Dohodnite si stretnutie so škôlkou, požiadajte ich, aby Vám čo najlepšie vysvetlili jeho prejavy a reakcie. Skúste nájsť spoločné riešenie a postup. Synovi určite pomôže, ak budete ťahať za jeden povraz. Môžete ich požiadať aj o pedagogickú charakteristiku pre odborníkov.

  • Obráťte sa na CPP alebo centrum včasnej intervencie vo Vašom okolí. Vedia Vás nasmerovať presnejšie, keďže budú mať viac informácií a môžu sa so synčekom aj stretnúť. Možno Vás pošlú k ďalší odborníkom, alebo zistia, že to nie je potrebné.

  • Požiadajte neurologičku o ďalšie vyšetrenia. Pokiaľ by mal mať syn asistenta, musí mu byť odporučený na základe diagnózy a podporných opatrení, ktoré vypracováva napr. CPP.

  • Začnite to riešiť čo najskôr, keďže je predškolák a niekedy sa na vyšetrenia čaká niekoľko mesiacov.

Veríme, že situácia sa vyvinie v prospech všetkých.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.