Tretiačka robí veľa chýb a vynecháva písmenká. Ako a kde zistím, či potrebuje pomoc?

Zodpovedané
2. okt 2023

Dobrý deň,

dcéra je tretiačka na základnej škole a už od prvého ročníka sa ťažšie učí. Učí sa veľmi nerada, hlavne slovenský jazyk. Diktáty sú vždy za 5. Dokáže v nich urobiť 36 chýb, v opravnom 17. A to ho zvykneme cvičiť aj 4 x.

Ani s čítaním to nie je ružové. Keď jej potom dohovárame, že sa musíme učiť viac, aby a zlepšila, tak je frustrovaná, plače a učíme sa aj 4 hodiny. Baví ju anglický jazyk, ktorý má teraz prvýkrát. Tam v slovíčkach tiež vynecháva písmenká, ale s hovorením nemá problém.

Ako a kde zistím, či potrebuje pomoc?

Ako jej pomôžem s učením, aby sme sa netrápili obidve?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Podľa Vášho popisu môže ísť o poruchu učenia - dysgrafiu alebo dysortografiu. Je potrebné objednať sa na diagnostiku do centra poradenstva a prevencie vo Vašom okrese. Odborníci dcérke urobia potrebné vyšetrenia a vypracujú Vám odporúčania ako s ňou pracovať a tiež navrhnú podporné opatrenia pre školu.

Žiaci s týmito poruchami učenia majú síce problémy v oblastiach, ktoré považujeme za samozrejmé, ale v prípade správneho prístupu si vedia vypracovať rôzne spôsoby ako sa učiť a dosiahnuť v živote svoje ciele.

Pokiaľ ide naozaj o niektorú z daných porúch, tak je potrebné si uvedomiť, že klasickými spôsobmi učenia a dlhodobým domácim učením sa problém nevyrieši. Iba sa môže zhoršiť kvôli psychickému tlaku a demotivácii z toho, že hoci sa snaží, aj tak to nepomáha. Dcéra sa bude musieť naučiť iné spôsoby učenia, ktoré jej výrazne pomôžu a určite skrátia aj čas domácej prípravy.

Skúste sa s ňou porozprávať, zistiť v pokoji, ktoré veci jej robia problémy. Môžete si ich aj zapísať. Porozprávajte sa s učiteľkou, poproste ju o dcérine diktáty na prefotenie, prefoťte si jej zošity. Vyučujúca Vám môže tiež napísať pedagogickú charakteristiku dcériných školských výkonov a správania. Toto všetko vám môže pomôcť pri správnej diagnostike v CPP.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.