Šikana od učiteľov na základnej škole je podporovaná riaditeľom. Ako pomôcť dieťaťu a rodičom?

Zodpovedané
18. jan 2024

Dobrý deň,

pán učiteľ ponižuje/zosmiešňuje žiaka priamo na hodine (na každej hodine). Samotní spolužiaci to hovorili svojim rodičom doma a od nich sa to dostalo až ku mne. Syn mi nič nepovedal. Má stres/plače deň vopred pred touto hodinou, hanbí sa za to. Následne som vyhľadala detského psychológa, ktorý chcel dať synovi lieky, aby ho tie emócie netrápili. To sme odmietli, toto nie je korektné riešenie šikany.

Ďalší cca 3 pedagogickí zamestnanci neakceptujú z Centra dokumenty/podklady, ako môže syn odpovedať, písať písomky, prípadne používať pomôcky. Tie mu už 6 rokov vyrábam doma ja, nakoľko škola sa voči tomu postavila, že to robiť nebude.

Doteraz, teda šiesty rok musí zvládnuť učivo ako zdravé deti v triede, čo ide veľmi ťažko. Dysgrafia nie je jediné potvrdené ochorenie. Ja som sa najskôr snažila s pánom riaditeľom dohodnúť, ale ten sa mi doslova vysmial a medzi 4 očami mi povedal, že si mám syna preložiť na inú školu. A ak nie, tak zažijeme peklo. Zakázal mi kontaktovat učitelov môjho syna cez Edupage ohľadom učiva (aby som vedela, ako doma spravit pojmové mapy). Následne som telefonicky, potom aj písomne upovedomila ohľadom týchto záležitosti školskú inšpekciu, ktorej záver ma doslova posadil na zadok - nič z toho sa nepotvrdilo.

Čo mám robiť a na koho sa obrátiť o pomoc?

Ako zastaviť šikanu od učiteľa?

Ako donútiť školu, aby dokumenty z Centra akceptovala?

Úplne náhodne som sa dozvedela, že riaditeľ tejto ZŠ má členov rodiny na Mestskom úrade, na Inšpekcii školstva, na polícií. Riaditel si naposledy vymyslel, že naháňam/obťažujem učiteľov a dal príkaz, aby sa tam podpísali všetci pedagogickí zamestnanci školy. Podpísali sa aj takí, ktorí syna neučia.

Jeho postoju nerozmiem, pred nástupom syna na túto ZŠ som nikoho z nich nepoznala. Sme normálna rodina zo slušných pomerov. Keby mi niekto rozpovie príbeh to, čo sa deje na dennej báze nám, tak by som si pomyslela, že je to buď námet na film alebo velmi zlý vtip.

Za tých 6 rokov sa to podpísalo už aj na mojom zdraví.

Kto nám vie reálne pomôcť?

Sme zo západneho Slovenska z malého mesta. Obvolala som všetky školy v mesta a každá má plný stav v tomto ročníku. Skúšala som aj iný okres, ale ani ma nevypočuli, až tam siahajú riaditelove konexie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. To, čo popisujete, je nemorálne, nezákonné a nepedagogické, no bohužiaľ nie ojedinelé.

Šikanovanie by malo byť riešené postupnými krokmi. V prvom rade osloviť riaditeľa školy. V prípade ako je Váš, je potrebné postupovať aj ďalej a osloviť zriaďovateľa a následne regionálny školský úrad. Až potom sa zvykne kontaktovať Štátna školská inšpekcia.
Vo Vašom prípade, keď ste vyčerpali všetky spomínané možnosti, by sme Vám poradili osloviť verejného ochrancu práv p. Dobrovodského a komisára pre deti p. Mikloška, ktorí sa môžu podnetom zaoberať. Hoci nemajú moc prikázať školám, predsa len má ich slovo nejakú váhu a môže Vám pomôcť. Na ich webových stránkach nájdete kontakty aj postup ako podať podnet.

Dovtedy ohľadom tejto situácie komunikujte so školu prevažne písomne - mailom, cez edupage, sms a podobne, aby ste mali v prípade potreby dôkazy o pochybeniach. Bohužiaľ, osobný alebo telefonický rozhovor nemá často dostatočnú váhu a je považovaný len za slovo proti slovu.

Máte pravdu v tom, že prestup na inú školu šikanu nerieši. V praxi sa nám ukazuje, že veľakrát je to jediná možnosť ako dieťa zachrániť. Môžete sa tiež obrátiť na ÚPSVaR na oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

V prvom rade je však potrebné ochrániť obeť šikanovania. Ttzn. ak je to možné, skúste nechať syna pár dní doma, kým riešite situáciu s vyššie uvedenými inštitúciami. Bohužiaľ, v našej legislatíve zatiaľ nemá rodič obete alebo ani riaditeľ oporu v zákone, aby mohol nechať doma agresora, alebo inak chrániť obeť. V súčasnosti sa snažíme pomocou petície túto situáciu zmeniť, ale je to beh na dlhú trať, keďže máme len niečo cez 1000 podpisov.

Ak má syn okrem dysgrafie ďalšie znevýhodnenia, prípadne ZŤP preukaz, odporúčame kontaktovať aj komisárku pre osoby so zdravotným znevýhodnením.
Ak by sa synov stav zhoršoval, kontaktujte psychológa a v prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.