Prečo 8-mesačný syn útočí nechtami do tváre?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

náš 8-mesačný syn už dlhšiu dobu útočí nechtami do tváre. Niekedy je to od zlosti, niekedy len tak. Mám z toho nemalé obavy. Neviem prísť na to, čo mu tú zlosť spôsobuje. Okrem toho ešte ťahá za vlasy. Nebolí ho podľa mňa nič a ani mu nič nechýba len si neviem vysvetliť tie jeho útoky do tváre.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Je treba mať na pamäti, že dieťatko v období dojčaťa nevie emóciu vyjadriť inak než krikom, plačom alebo rôznymi pohybmi, ktorými dáva najavo nespokojnosť. City dojčaťa sú úzko viazané na uspokojenie alebo neuspokojenie jeho potrieb. Ak je dieťa nasýtené, suché, dobre oddýchnuté, je prítomná matka, prežíva spokojnosť', radosť, prejavujúcu sa džavotaním, smiechom. V opačnej situácii dáva najavo prežívanie nespokojnosti. Z iných citov badáme v tomto období prejavy zlosti vyvolané najčastejšie obmedzením pohybu dieťaťa. Neskôr sa dieťa hnevá, ak nedostane to, čo chce, resp. je mu odňatý predmet, ktorý ho zaujal (hračka spadne mimo dosahu, dospelý mu vezme nevhodný predmet a pod).

Okolo 6. mesiaca prežíva dieťa i strach, najmä z nových predmetov, ľudí, situácií. Je možné, že dieťatko sa niečoho domáha, načahuje rúčky a niekedy to môže urobiť práve takým spôsobom, že máte pocit, že útočí. V tomto období sa tiež prudko vyvíja motorika dieťaťa, ale ono samé sa ešte len učí ako ovládať mnohé zo svalov, ktoré doteraz cielene nevyužívalo.

Čo sa týka ťahania vlasov, je to prirodzené. Dieťa objavuje svet začína ho zaujímať všetko okolo neho a má potrebu dotýkať sa predmetov, chytať do rúk rôzne veci a materiály, často aj práve vlasy.

Odporučili by sme Vám zatiaľ len pozorovať takéto prejavy. Predpokladáme, že v krátkom čase vymiznú. Súčasne mu dajte najavo, že Vás to zraňuje, bolí. Vyjadriť jemne a súčasne pevným hlasom nesúhlas. Pokynom, aby to nerobil v tomto veku samozrejme ešte úplne nerozumie, ale naučí sa to vnímať a postupne to pochopí. Ak sa to však bude vekom stupňovať a objavia sa iné špecifické prejavy, kontaktujte svojho pediatra.

Zatiaľ sa pokúste nevnímať takéto prejavy ako veľký problém. Dieťa totiž cíti ak ste neistá či nervózna. Snažte sa užívať si toto krásne obdobie a netrápiť sa nad tým. Takéto prejavy môžu časom úplne odznieť.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.