Po 3-ročnej šikane ide dcéra do novej školy. Ako ju máme pripraviť?

Zodpovedané
29. aug 2024

Dobrý deň,

po troch rokoch v škole, kde dcérka zažívala šikanu, sme sa rozhodli pre prestup do inej školy. Máme rozhodnutie o prijatí. Dcérka je napriek situácii v predchádzajúcej škole dosť odolná a nejako sme na nej nepoznamenali, že by sa jej to celé premietlo nejako veľmi negatívne na psychike. Dcérka je introvert, má tendenciu si nájsť jednu kamarátku a naviazať sa na ňu.

Ako by sme mali dcérku pripraviť do novej školy?

Ako by mala zapadnúť do kolektívu?

Môže vôbec introvert zapadnúť do kolektívu?

Do novej školy sa veľmi teší, kúpila som jej novú školskú tašku, aby mala symbolicky nový začiatok.

Ďakujem

Dobrý deň,

je viditeľné, že o dcérku sa zaujímate, to je dobrý základ jej nového štartu.

Už ste veľa pre to urobili, ale možno ešte pomôže:

  • Nezabudnúť úplne na predchádzajúce obdobie, ale súčasne nedovoliť, aby malo vplyv na budúcnosť. Vysvetlite jej, že ak by sa jej zdalo, že sa situácia opakuje aj v novej škole, nech sa vám nebojí zveriť. Súčasne sa nestaňte podozrievaní, pretože určite bude chvíľu trvať, kým sa adaptuje do nového prostredia. Musí novým spolužiakom dovoliť spoznať ju.
  • Uvedomiť si, že nie všetci potrebujeme k životu veľkú skupinu, ale súčasne sa neuzatvárať pred skutočnosťou, ak by sa s ňou chceli kamarátiť viacerí. Mali sme prípad dieťaťa, ktoré si povedalo, že mu stačí jeden kamarát a odmietalo snahy o spriatelenie od ďalších. Aj introvert môže mať viac priateľov a zapadnúť do kolektívu, ak chce. Možno nebude v jeho centre, ale môže byť dobrým a rešpektovaným členom.
  • Skúste sa dohodnúť s vyučujúcou, aby si v začiatkoch roka všímala dcérku, ale aj nových spolužiakov, ako na seba navzájom reagujú. Počiatočné nedorozumenia sa jednoduchšie zvládnu, ak o nich budú dospelí vedieť.
  • Dcérke dajte najavo svoju lásku, podporu a dôveru. Je dôležité, aby si verila, že to zvládne, ale nebála sa požiadať o pomoc, ak je to na jej sily.

Veríme, že ak bude otvorená novým priateľstvám a ukáže, že je pre nový kolektív prínosom, rýchlo sa adaptuje.

Ak ste mali ešte nejaké otázky, určite nás kontaktujte.

S prianím dobrého štartu do nového školského roka.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.