Náš 8-ročný syn má oneskorený vývoj reči a vraj šikanuje deti. Ako máme my rodičia postupovať?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

môj 8-ročný syn má oneskorený vývoj reči, pravdepodobne AS. Je integrovaný, asistentku nemá. Vraj v škole šikanuje deti. Tvrdia to rodičia, učiteľka s ním nemá problém. Napísala, že konflikty sú minimálne. Tým, že inak vyhodnocuje situácie, tak má odlišné reakcie.

Deti štuchne, prečiarkne vo vzduchu, počmára zošit, potiahne za vlasy. Niektoré deti na to nereagujú, iné áno.

Ako máme ďalej postupovať?

Problémom sú rodičia dvoch detí. Jedno dieťa z nich v minulosti šikanovalo nášho syna. To bolo aj preukázané na stretnutí v škole. Teraz sa tí dvaja rodičia spojili a verejne o nás píšu pred celou triedou, že náš syn opakovane šikanuje. Vyjadrujú sa k našej výchove, že nech zmení svoje správanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Veľmi dobre ste uviedli, že „inak vyhodnocuje situácie“. Presne v tomto spočíva najväčší problém. V tomto prípade je kľúčová spolupráca s triednym učiteľom. Pokiaľ Váš synček vyhodnotí situáciu tak, že použije nevhodnú reakciu, tak je potrebné, aby mu niekto povedal, že nebola vhodná a ukázal mu ako inak reagovať na dané situácie.

Ďalšia vec je, že v rámci osvety by malo byť spolužiakom vysvetlené, že synček im nechce ublížiť, len má problém v komunikácii a sociálnych interakciách. Práve jeho spolužiaci mu môžu ísť vzorom a naučiť ho správne reagovať. Veľa závisí od toho aké vzťahy sú v triede a aká je celková klíma. Skúste sa o takejto možnosti poradiť s učiteľkou. Či by bolo možné porozprávať sa s deťmi o inakosti napríklad v rámci triednickej hodiny samozrejme hravou formou.

Taktiež naznačujete, že môže ísť aj o problém medzi dospelými, najmä v komunikácii medzi spomínanými rodičmi ďalších dvoch deti. Niekedy pomôže, ak si spoločne s nejakým mediátorom (špec. pedagóg, triedna učiteľka, zástupkyňa,...), ktorý vie viac o danej situácii, ale aj o prejavoch AS a NKS, prediskutovať v pokoji ako zlepšiť situáciu u triedy vplyvom na obe strany. Teda na vášho syna, ale aj na ostatné deti. Zvykne pomôcť aj sa s deťmi porozprávajú aj rodičia, nielen učitelia.

Možno by bolo pre Vás ako rodiča užitočné prejsť si so synom obrázkový slovník sociálnych situácií - Obrázkový slovník sociálních situací - Ivana Mátlová - knihy z Martinusu. Sú tam modelové situácie a následne ako reagovať a ako nereagovať. V praxi s deťmi s AS sa nám celkom osvedčil. Každé dieťa je však individuálne a neexistuje záruka, že na 100% pomôže práve Vám. Tým, že to vyskúšate však nič nestratíte. V prípade ak by ste mali problém ho zohnať, pokojne nám napíšte súkromnú správu na mail. Je uvedený aj na našej stránke akcnerodiny.sk. 

Pokiaľ ide o osvetu pre okolie o NKS a AS, na jeseň sme vytvorili plagátiky pre spolužiakov znevýhodneného dieťaťa, ktoré obsahujú výzvy na pochopenie prejavov. V súčasnosti visia už takmer na 150 školách. Sú u nás bezplatne dostupné, stačí nás kontaktovať na mail. Pre dospelých sme zase vydali inkluzívnu príručku, kde sú definície a prejavy. Info tiež nájdete na našej stránke.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika


Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.