Môže vysokofrekvenčmá terapia spustiť epileptické záchvaty?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

4,5-ročný syn má NKS s podozrením na ADHD a s tým súvisí aj slabšie porozumenie. Zvažovali sme pre neho vysokofrekvenčnú terapiu, aby sa porozumenie zlepšilo. Syn slabo spolupracuje a nie je možné mu urobiť EEG, ktoré je potrebné k terapii. Terapiu by mu urobili aj bez EEG, ale obávame sa či terapia nemôže spôsobiť epilepticky záchvat. Syn nemá epilepsiu, ale v rodine sme ju mali.

Je možné, žeby táto terapia mohla spustiť epileptické záchvaty?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Hoci ADHD a NKS patria do našej poradne, Vaša otázka je skôr na neurológa. Ten vie lepšie odhadnúť, či je možnosť, že by sa synovi spustila epilepsia.

Rozhodne by sme Vám však odporučili, aby ste v prípade, že ju má syn v rodinnej anamnéze, radšej EEG absolvovali. Pomocou neho je súčasne možné potvrdiť aj ADHD, nakoľko je to špecifická porucha správania, ktorá je založená na poškodení mozgu resp. CNS a malo by to byť na EEG viditeľné. Absolvovať sa dá pri nespolupracujúcich pacientoch aj v premedikácii alebo v CA. Skúste sa o tom poradiť s neurológom alebo pediatrom.

S prianím príjemného večera

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.