Môže sa autizmus prejavovať už aj u 7-mesačného bábätka?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, že či môže ísť v našom prípade o prvé príznaky autizmu. Môj 7-mesačný synček sa prestal otáčať na bruško, nerád na ňom trávi čas, nereaguje veľmi na meno, neudržiava očný kontakt pri hre, kŕmení alebo zaspávaní, zaspáva len na rukách. Prestal bľabobať, krúti s hlavičkou z pravej strany do ľavej. Keď sa niečomu teší, tak krúti nožičkami v členkoch. Bol očkovaný už oboma dávkami. Momentálne je chorý a berie antibiotiká.

Mám uvedené problémy pripisovať chorobe, alebo sa obávať autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Vo veku vášho synčeka je veľmi náročné diagnostikovať autizmus. Dieťa je v prvom roku života v najdynamickejšom vývine. Za 12 mesiacov narastie priemerne o 25 cm, priberie 6 kg, naučí sa prevaľovať, štvornožkovať, sedieť a chodiť. Popritom dozrieva aj jeho mozog.

V tak nízkom veku nevie identifikovať, čo sa v ňom deje, ak prebieha nejaká choroba. Vyjadrí to preto neverbálne, zmenou správania. To, že zaspí iba na rukách, môže napríklad znamenať, že v čase keď nevie, čo sa s ním deje, potrebuje zvýšený pocit bezpečia. Počas choroby a v týždňoch krátko po nej je možné, že jeho správanie bude odlišné. Musí sa s nepríjemnými pocitmi nejako vyrovnať.

Odporučili by sme Vám sledovať špecifické prejavy. Pokojne si ich zapisujte, pomôže to pri prípadnej neskoršej diagnostike. Pokiaľ prejavy u synčeka budú pretrvávať alebo dokonca pribúdať, kontaktujte centrum včasnej intervencie. Odborníci Vás adresne usmernia, čo pre syna môžete urobiť, prípadne aké ďalšie vyšetrenia by ste s ním mali absolvovať.

S pozdravom Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.