Kde môžem dať prváčke zmerať IQ?

Zodpovedané
Dnes o 12:05

Dobrý deň,

mám obavu, že dieťa má dysgrafiu. Je prváčka a prvé čiary a lastovičky sú hrozné.

Kde jej môžem dať zmerať IQ?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Na ucelenú odpoveď máme málo informácií, ale skúsime vás nasmerovať ďalej.

Dysgrafia je porucha učenia, ktorá je charakteristická najmä neúhľadným písmom, ale aj ďalšími prejavmi pri priemernom alebo vyššom intelekte. V prípade, že by bolo IQ nižšie, nie je možné poruchu diagnostikovať, nakoľko je zrejme dôsledkom iného znevýhodnenia (ochorenia).

Taktiež je dôležité, že je možné dysgrafiu najskôr diagnostikovať až na konci 2. ročníka, keďže dovtedy si dieťa ešte cvičí jemnú aj hrubú motoriku, učí sa správny postoj a dôležitá je aj pozornosť a schopnosť pracovať na zadanej úlohe. Dôležitá je najmä dostatočne rozvinutá jemná motorika, ak v nej má dieťa ešte oslabenia, nemusí to byť vždy dôvodom dysgrafia. Dôležité je tiež, či bola potvrdená u niekoho v najbližšej rodine, predispozícia môže byť dedičná.

Odporúčali by sme vám preto, aby ste najprv kontaktovali špeciálneho pedagóga u vás v škole. V prípade, že ho škola nemá, je možnosť vyšetrenia v blízkom centre poradenstva a prevencie. Oni vedia i prípade potreby vyšetriť aj intelekt dieťaťa, neskôr diagnostikovať poruchu učenia, alebo vás nasmerovať na ďalšie vyšetrenia.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.