Je za zvláštnym správaním 9,5-mesačného dieťatka autizmus?

Zodpovedané
3. júl 2023

Dobrý deň,

mám 9,5-mesačného špunta, ktorý je v hrubej motorike veľmi šikovný. Sedí, plazí sa, stavia sa popri nábytku. Trápi ma však jeho správanie. Buď bude obrovský flegmatik, alebo ma moja intuícia neklame.

Ako malinké bábätko bol úplne v poriadku a nič zvláštne som nebadala. Okolo 5. - 6. mesiaca som si začla všímať, že ma vôbec nevyhľadáva. Nie je na mňa naviazaný. Ani na otca. Keď sa ráno zobudí, tak sa ani na mňa nepozrie. Postaví sa v postieľke a obzerá sa po izbe. Je to tak každé ráno. Keď ho ukladám na poobedný spánok, ležím vedľa neho. Keď sa zobudí, hneď uteká, zase sa na mňa ani nepozrie. Nemazná sa s nami. Na meno reaguje celkom dobre. Očný kontakt má iba ak nie je na rukách, resp. v tesnej blízkosti. Inak uhýba pohľadu a je pritom nervózny. Na ruky sa pýta iba vtedy, ak ho vyzvem a aj to skloní hlavu.

Nechce nič opakovať, ani pá - pá nechce dať. Vadia mu dotyky. Keď ho chytím za rúčku, hneď ju dá preč. Hračky ho zaujímajú, ale skúma detaily. Všetko škriabe. Pokazila sa mu aj chuť do jedla, trvá to už asi dva mesiace. Najskôr musí ochutnať, pritom plače a potom do neho ťažko niečo dám. Aj mlieko začal odmietať.

Je takéto správanie normálne?

Má znaky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

V takom nízkom veku je veľmi náročné, ak nie nemožné, diagnostikovať autizmus. Dieťatko sa v prvom roku vyvíja asi najrýchlejšie počas svojho života. Jeho vývin je ovplyvnený prostredím, genetikou, aktuálnym zdravotným stavom a inými faktormi. Vami opisované prejavy môžu mať úplne iný dôvod ako autizmus. Napr. nechutenstvo môže byť spôsobené rastom zúbkov. Veľká naviazanosť na matku je prítomná zväčša u starších bábätiek. Čím viac sa im vyvíja mozog, tým viac si uvedomujú okolie a rozdiel medzi rodinou a cudzími.

Na druhej strane včasné odhalenie môže byť zlomové pri ďalšom vývine. Vzhľadom na to odporúčame:

  • Kontaktovať najbližšie centrum včasnej intervencie, kde odborníci priamo pracujú s dieťatkom. Prípadne Vás odporučia na ďalšie vyšetrenia.
  • Zapisovať si prejavy, ktoré sa vám zdajú zvláštne, kedy sa objavili. Prípadne aj kedy vymizli, alebo sa objavili iné.
  • V rámci poradne upozorniť na Vaše obavy obvodnú lekárku/lekára pre deti. Veľa lekárov už v rámci praxe vykonáva včasný skríning v spolupráci s inými zdravotníckymi organizáciami.
  • Môžete vyskúšať aplikáciu ASdetect, ktorá bola vytvorená na základe na častých prejavov PAS.


V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

Kristína a Veronika


Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.